Emma és Karah elutaztak Tulsaba, Oklahomába, hogy részt vegyenek a Magic City Books megnyitóján és ebédeljenek S.E. Hintonnal.
-Miért mentek Tulsaba? - kérdezték.
Nem meglepő, hogy egy kissé zavaros. Nincs kapcsolatunk a várossal vagy az állammal. Nincs ott családunk és nem rejtettünk pénzt az Ozark hegységbe. Valamint, ellentétben azzal, amit a búlvárlapok mondanak, Emma nem rendelkezik olajkúttal sem.
És mégis, mindezek ellenére sok oka van annak, hogy a könyveket szerető emberek ellátogatnak Tulsaba.
Ha elolvastad S.E. Hinton ikonikus, 1967-es regényét, a The Outsiderst vagy láttad az 1983-as filmadaptációt, akkor egyértelművé válhatott már, hogy Tulsa legendás hely. Tulsa nélkül nincs Outsiders. A filmadaptáció rendezője, Francis Ford Coppola az egész filmet Hinton szülővárosában készítette, így Hinton ott lehetett a forgatásokon. Ha fanatikus vagy, vagy egyszerűen csak érdekelnek a város nevezetességei, az Outsiders helyszínei, akkor érdemes meglátogatni Tulsat. Kevésbé ismert, de élénk az irodalmi kultúra Tulsaban, főként Jeff Martin fáradhatatlan munkájának köszönhetően. Jeff, akinek a felesége, Molly tulajdonosa a városban található pékségnek, sok évet szentelt az irodalm erősítésének a városban. Legutóbb segítette a Magic City Books megnyitását. A MSB volt a valódi oka annak, hogy Tulsa lett az úticélunk. A könyvesbolt a The Brady Arts kerületben található, ami Tulsa egyik nemrég felújított területe, ami inkább hasonlít Williamsburgre, Brooklynban, mint arra a Tulsára, ami a The Outsidersben szerepelt.
2017. szeptemberében Jeff felvette velünk a kapcsolatot, hogy meghívjon minket Tulsaba, a könyvesbolt hivatalos megnyitójára. A válaszunk természetesen 'igen' volt. Nem tartott sokáig, amíg Karahnak eszébe jutott, hogy a The Outsiders Tulsaban játszódik, és még kevesebb időt vett igénybe, amíg a Googleön rákeresett S.E. Hintonra és megtudta, hogy még mindíg Tulsa külvárosában él.
- Tulsában él - mondta izgatottan Emmának. - Keressük meg - mondta Emma.
Hogyan vadásszunk le egy szerzőt:
Menj a kiadványoldalra a könyv elején. Keresd meg melyik kiadó publikálta a regényt. Ez esetben a Penguin Books volt. Küldj e-mailt a Penguin Books reklámkommunikációs részlegének, ami mindig szerepel a weboldalukon. Kérdezd meg, hogy melyik ügynök képviseli a szerzőt. Írj e-mailt neki. Írd le, hogy hatalmas rajongó vagy. Mindezek után ismerd fel a tényt, hogy a szerző e-mail címe szerepel a weboldalán. Érezd magad hülyének, hogy erre előbb nem gondoltál.
Szerencsénk volt, hogy kapcsolatba léphettünk Susieval és megbeszélhettük az ebédet. Hirtelen tudatosult bennünk, hogy S.E.Hintonnal fogunk találkozni, aki az egyik leghíresebb művet írta a 20. században.
[A következő egy szerkesztett beszélgetés a Belletrist és Susie között. Javasoljuk, hogy menj Tulsaba, ha tudsz, és ha nem tudsz, akkor kövesd @ se4realhinton-t a Twitteren, mert ő egy legenda.]
EMMA: Csak azt akarjuk tudni, hogy mit olvasol most!
SUSIE: Jelenleg a Prairie Fires-t olvasom, ami Laura Ingalls Wilder és lánya életrajza. Olvasom még a The Thin Light of Freedom című könyvet, ami a Shenandoah-völgyben folytatott polgárháborús csatákról szól. Épp most felyeztem be újra a Forever Amber című könyvet, ami egy nagyon aktuális történet II. Charles királyról.
KARAH: Szereted a romantikát?
SUSIE: Nem. Van egy oka annak, hogy sokáig nem tudtam kortárs irodalmat olvasni. Nem akartam elképzelni azt többé, amikor egy kalóz ellop valamit egy lánytól.
(NEVETÉS)
EMMA: Egyértelműen a The Outsiders az egyik kedvenc könyvünk, amiből egy csodálatos film is készült. A mai napig kapsz rajongói leveleket ezzel kapcsolatban. Nemrég ünnepeltétek a The Outsiders megjelenésének 50. évfordulóját. Amikor írtad gondoltad ezt?
SUSIE: Természetesen nem. Amikor írtam azt sem tudtam hogyan kell megjelentetni. Fogalmam sem volt végül hogyan jelent meg. Akkor kezdtem el írni, amikor harmadik évfolyamos voltam, és ez volt a harmadik könyv, amit írtam. Csak a fiókomban volt az összes többi cuccommal. Végül megkaptam egy ügynök nevét és elküldtem neki. A The Outsiderst is, mint mindent mást magamnak írtam. Abban az időben nem volt reálisabb mű a tízenévesek számára.
EMMA: Amikor ezt a könyvet írtad mit használtál, tollat vagy ceruzát, esetleg jegyzettömbbe írtál?
SUSIE: Nem írtam. Hatodikosként sok történetet írtam és rájöttem, hogy nem tudom elolvasni a kézírásomat, senki nem tudta elolvasni. Így aztán megtanultam gépelni. Akkor persze még nem volt számítógép, csak írógép, így, amikor javítani kellett, akkor sok dolgot újra és újra be kellett gépelni. Ó, uram! Nagyon szeretem a számítógépet!
KARAH: Milyen írógép volt? Emlékszel?
SUSIE: Édesapám írógépén kezdtem, aztán lett egy antik darabom, Underwood. Muszáj volt, hogy izmos legyen az ujjam hozzá! Amikor kilencedik évfolyamos voltam összeszedtem a pénzem és megvettem a Cocker Spanielemet.
KARAH: Tenyésztetted a kutyákat?
SUSIE: Igen. Tenyésztettem és ebből a pénzből megvettem az első Underwood modern számítógépemet. Persze nem volt túl modern, de számítógép volt. Harmadévesként már tudtam, hogy író leszek. Nem csak azt gondoltam, hogy 'Ó, bárcsak író lehetnék!', hanem tudtam, hogy az leszek. Világos volt.
EMMA: Mennyi ideig tartott megírni az Outsiderst?
SUSIE: Először 15 éves koromban kezdtem. Az első tervezet 40 oldalas volt. Ez volt az alaptörténet. Egy kicsit később, 16 évesen többször átírtam. Mindig visszatértem hozzá, folyamatosan szerkesztettem, új dolgokat írtam bele és végül elkészült az a változat, amit a kiadók láttak. És természetesen azt is el kell mondanom, hogy junior évember a középiskolában megbuktam kreatív írásból.
EMMA: Oké, ez őrültség!
SUSIE: Nos, kevesebbet írtam. Valószínüleg azért volt, mert túl elfoglalt voltam a saját dolgaimmal. Azonban érdekesnek találtam, hogy a kiadók nem törődnek a helyesírással. Egy dolgot megtanultam kreatív írás órán, ami Robert Frost gondolata: 'Nothing Gold Can Stay' - Ez az, amit megpróbálok elmondani a könyvemben.
KARAH: Én csak pihentem.
SUSIE: Szóval, hazamentem és írtam a könyvem. Alig vártam, hogy hazaérjek és leírjam az új gondolataimat és persze belevettem a napi történéseket is az iskolából. Egy gyerek biológia órán kapcsolófejjel boncolta fel a férget, erre én hazamentem és leírtam - mindig nyitva tartottam a szemem és a fülem.
EMMA: Elgondolkodtál már azon, hogy írhattad volna feministább perspektívából a könyvet, vagy mindig így volt a történet?
SUSIE: Ez volt a történet. Fiatal voltam, a legtöbb barátom fiú volt. Sok fiús dolgot csináltam, és gondoltam, ha női szemszögből írom le ezeket, akkor senki nem hiszi el. Úgy gondoltam, hogy a férfi álláspont sokkal könnyebb nekem. Hosszú időbe telt, míg megértettem a női álláspontot. A hatvanas években a nők meglehetősen elnyomott helyzetben voltak. Hálásnak kellett lennünk a pasink autójáért például. Ám én mindig saját autóra vágytam. Ettől kezdve csak férfi nézőpontból írtam. A fiúk általában nem olvasnak lányos könyveket, de a lányok elolvassák a férfi nézőpontból írottakat is. Így ragaszkodtam is hozzá.
EMMA: Azt hiszem, megtaláltad a módját, hogy írj egy nemi szempontból korlátlan és időtlen könyvet. Fiatal fiúk, fiatal lányok, idősebb férfiak, idősebb nők. Úgy értem, mindenki, akit ismerek elolvasta a könyvet. Az élet minden sarkából.
KARAH: Sokan voltak, akik azt gondolták, hogy ezt biztosan egy srác írta?
SUSIE: Ó igen! A kiadóm volt az, aki ragaszkodott hozzá, hogy csak a keresztnevem kezdőbetűi szerepeljenek a könyvön. Így akarták becsapni a bírálókat. Akik először kezükbe veszik a könyvet azt gondolhatják, hogy egy lány nem tud erről semmit. Belementem ebbe a játékba és valóban sok kritika kezdődött úgy, hogy 'Ez a fiatalember írta a könyvet...' Aztán elmentem New Yorkba, valamilyen nyilvános szereplésre - alapvetően az, hogy nő vagyok nem volt nagy titok...nem viseltem fekete bőrdzsekit interjú közben.
KARAH: Mint JT LeRoy. Ismered a történetét?
SUSIE: Hallottam róla.
EMMA: Emlékszem, amikor először olvastam a The Outsiders-t én is elgondolkodtam rajta, hogy ezt nő vagy férfi írta-e. És emlékszem, hogy hátul nem volt kép a szerzőről.
SUSIE: Soha nem akarom látni a képemet egy könyvön.
EMMA: Mielőtt elolvasom a könyvet mindig kevésbé ismerem a szerzőt, mint utána. Szórakoztató, hogy olvasás közben elfelejtem ki írta a könyvet, csak átadom magam a könyvenek, majd, miután befejeztem az olvasást utánaolvasok a szerzőnek is.
SUSIE: Nem szeretek sokat tudni egy szerzőről, mielőtt elolvasok egy könyvet, de aztán ez megváltozik. Shirley Jackson életrajzi könyvét nagyon szeretem, az egyik legjobb.
EMMA: Shirley Jackson a The Lottery-ből?
SUSIE: Igen, a The Hauting of Hill House-ból. Még nyolcadik osztályos koromban olvastam azt a könyvet és túl félelmetes volt ahhoz, hogy befejezzem.
EMMA: Most írsz valamit?
SUSIE: Nos, sok időt töltöttem egy forgatókönyv kidolgozásával, ami végül nem valósult meg. Néhány évvel korábban elkezdtem egy nagyon buta könyvet írni, ami egy paranormális komédia, thriller. Azt gondoltam ez lehet az utolsó könyvem.
EMMA: Ez jól hangzik, szeretem a paranormális thrillert. Alig várom, hogy elolvassam!
SUSIE: Nagyon vicces és ijesztő.
KARAH: Szeretsz arról írni, ahonnan származol?
SUSIE: Nem, nem igazán. Az emberek azt gondolják, hogy a Rumble Fish része a 'Tulsa trilógiának', de nem az. Ez nagyon homályos. Francis Coppola-val együtt csináltuk a filmet. Ez az egyetlen, amira a legbüszkébb vagyok. A legbonyolultabb karakter, akit valaha írtam az Motorcycle Boy, aki valójában egy intelligens megfigyelő. Charles Dickens mondta, hogy 'Találd meg azt a nevet, amit a karaktered jól tud viselni.' és ez történt velem háromszor.
EMMA: Milyen karakterekkel?
SUSIE: Az egyik Ponyboy volt.
KARAH: Van kedvenc emléked a film (The Outsiders) forgatásáról vagy az előkészületekről?
SUSIE: Francis Ford Coppola fizetett nekem, hogy mindig ott legyek a forgatáson. A szereplők pedig csak gyerekek voltak, így rögtön úgy éreztem magam, mint az anyjuk. Mindannyian nagyon jó gyerekek voltak, normális tinédzserek és komoly művészek. Szerettem figyelni az átalakulásukat, de az egyik kedvenc pillanatom az volt, amikor Tommy Howe-nak valami tinédzser drámája volt, és én tanácsot adtam neki, majd rám nézett és azt mondta: 'Szeretlek Susie!' Ez volt a kedvenc emlékem róla. A forgatás végére úgy éreztem, hogy egy öreg kutya vagyok, akit 6 kiskutya ugrál körbe.
(NEVETÉS)
EMMA: Kész voltál!
SUSIE: Kész voltam, de annyira jó volt. A The Outsidersből ez az egyik kedvenc emlékem, hogy mennyire jók ezek a gyerekek!
|